У третю неділю Великого посту Свята Церква для підкріплення нашого духа нагадує і каже нам в особливий спосіб вшановувати святий Господній Хрест. Звідси й назва цієї неділі – Хрестопоклонна.
Святий Хрест має нам пригадати безкінечну Божу любов і милість до нас, неймовірні і водночас суто добровільні й свідомі Христові страждання і жахливу мучинецьку Його смерть задля нас, заради нашого відкуплення і спасіння, зцілення й відродження – духовного і фізичного. Та, зрештою, вічного й блаженного життя у Божому Царстві. А також наш обов’язок гідно й мужньо нести свій хрест щоденного життя. До всіх нас кличе Ісус Христос: “Коли хто хоче йти за Мною, нехай себе зречеться, візьме щодня на себе хрест свій і йде за Мною… Хто не несе свого хреста і не йде слідом за Мною, – не може бути Моїм учнем” (Лк. 9, 23 і 14, 27).
Хрестопоклонна Неділя нагадує нам сильну зброю, що її має кожний християнин у боротьбі з ворогами за своє звільнення і спасіння, а тією зброєю є святий Хрест. І якраз цієї неділі Хрест виступає перед нами, як знак сили, відродження і спасіння, преображення й освячення та знамено перемоги і тріумфу. Господь Ісус милосердно закликає і запрошує кожного з нас: “Прийдіть до Мене, всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас; візьміть ярмо Моє на себе і навчіться від Мене, бо Я – лагідний і смиренний серцем, і знайдете спокій душам вашим; бо ярмо Моє – благо, і тягар Мій легкий” (Мт. 11, 28-29).
Подібно, як ті, що, відбуваючи довгу й тяжку дорогу, чуються втомлені і змучені, і коли знайдуть дерево, багате на тінисте листя, трохи там відпочивають і, наче відмолодившись, з новими силами ідуть у дальшу путь, так і сьогодні, в часі посту й посеред прикрої дороги й подвигу, святі Отці, виконуючи волю Христа, посадили для нас Його життєдайний, зцілюючий і спасаючий Хрест. Щоб він дав нам відпочинок і відновлюючу прохолоду та щоб нас, утомлених і знесилених, зробив знову мужніми, сповненими належного здоров’я і сил та, відповідно, легкими до дальшого труду.
Хрестопоклонна Неділя вчить нас розуміти превелике значення святого Хреста для нас не тільки в часі посту, але і для нашого цілого земного життя. Ця неділя показує нам, що де є Хрест, – там сила, там перемога, там відродження, уздоровлення (душі і тіла) й спасіння і там – запевнене Воскресіння до вічного блаженного райського життя з Творцем.
Для більшого заохочення до вшануання і любові святого Хреста Господнього часто пригадуймо собі ті глибокі думки, що вийшли з уст великого шанувальника Хреста – святого Єфрема Сирійського (†373): Хрест — воскресіння мертвих.
Хрест — надія християн.
Хрест — жезл кульгавих.
Хрест – зцілення недужих.
Хрест — втіха бідних.
Хрест — скинення гордих.
Хрест — надія безнадійних.
Хрест — кермо для тих, що пливуть.
Хрест — пристань для гнаних бурею.
Хрест — батько для сиріт.
Хрест — потіха для терплячих.
Хрест — охоронець для юнаків.
Хрест — слава для чоловіків.
Хрест — вінець для старців.
Хрест — невинність для дівиць.
Хрест — хліб для голодних і джерело для спраглих.
З наголо свята в нашему храмі було відправлено Всенічну з чином Винесення Чесного Животворчого Хреста і Божественну літургію.
Цього дня Православна Церква вшановує пам’ять святих Сорока мучеників Севастійських, до числа яких належить святий Уалерій (Валерій) – духовний покровитель настоятеля нашого храму, котрий відзначає нині День Ангела. По завершенні Божественної літургії благочинний храму протоієрей Роман Музика, від імені духовенства і парафіян, привітав отця Валерія зі святом, побажавши Божого благословіння і многих літ у пастирському служінні.
Поділитись