В Четверту неділю Великого посту під час Божественної Літургії читається зачало Євангелія, в якому Христос, відповідаючи на запитання Апостолів, вказує кожному з нас на умови і засоби успішної боротьби з ворогами нашого спасіння: «рід цей [бісівський] не може вийти інакше, як від молитви і посту»(Мк.9:29). Господь, нагадує про ту єдину Заповідь посту, яка була дана нашим прабатькам в Едемі, і порушення якої призвело до трагедії та рабства гріху, а виконання якої наближає людину до Царства Божого.
В християнстві найбільшими поборниками лукавого духу являються аскети-монахи, які за своє праведне життя справедливо отримали назву «рівноангельський чин». Приклад їхнього життєвого шляху показує нам успішність боротьби з лукавими спокусниками, перемогу над власними гріховними страстями, справжнє життя у Христі.
В цю неділю Посту встановлено шанування пам’яті преподобного Іоана, одного із таких подвижників-монахів, а також автора книги «Ліствиця», в якій він на прикладі 30 сходинок описав духовне зростання монаха і його боротьбу з страстями та демонами.
Ось як охарактеризував твір преподобного Іоана святитель Димитрій (Туптало) в своєму «Житії святих»: « «Ліствиця» святого Іоана вирізняється глибоким духовним досвідом, з яким поєднується глибоке знання Священного Писання. Рідко яку думку висловлює Ліствичник без того, щоб не освітити її прямою чи побічною вказівкою на Святе Писання. Творіння Іоана написане мовою простою, але чистою і живою – малою кількістю слів виражає багато, і тому повне сили. Ось тому «Ліствиця» святого Іоана і була завжди настільною книгою для іноків, що живуть в монастирі.»
Для того, хто обрав чернечий шлях до Царства Божого, преподобний Іоан дає докладний путівник цієї дороги, описуючи з власного досвіду та досвіду інших преподобних отців усі радощі і труднощі, що чекають на подорожнього. Але і для тих, хто обрав сімейний шлях, ця книга буде дуже корисною, адже в ній надзвичайно чітко описуються гріховні страсті, що живуть в душі людини, та способи переможної боротьби з ними.